Görme Testi

Eer görme bozukluunuz olduuna inanyorsanz bu tablo size fikir verebilir. Yapmanz gereken tek ey monitörünüzün büyüklüüne ve ekran çözünürlüüne göre monitörden ne kadar uzaklaacanz saptamak. Sonra saylar en üst sradan en alt sraya kadar srayla bir gözünüzü kapatarak okumaya çalmak. Eer okumakta zorlanyorsanz hemen bir göz hekimine bavurmalsnz.

Ekran çözünürlüüne göre bakma uzaklnz,
Ekran büyüklüü Çözünürlük 640x480 800x600
14 inç 5.5 m 4.0 m
15 inç 6.0 m 4.5 m
17 inç 7.0 m 5.5 m

Bu ölçüm hiç bir durumda bir hekimin yapaca kontrol yerine geçmez.

Görme Testi

Renk Körlüü Testi

Aadaki ekillerin içindeki saylar okuyamyorsanz renk körü olma ihtimaliniz olabilir.

Renkli bir gözün nsan gözü gözdeki iris tabakas ile renkleri alglayabilmekte ve ayrt edebilmektedir iris tabakasndaki renk alglamasnda oluabilecek bir problemde baz renkleri veya tüm renkleri gri ekilde görebilmek mümkündür bu durumda yukardaki testlerde farkl rakamlar ifade eden renkleri çevresindeki renklerden ayramyorsanz renk körü olma ihtimaliniz yüksektir.

Renk Körlüü Testi
 
Renk Körlüü Testi
 
Renk Körlüü Testi
 
Renk Körlüü Testi
 

Amsler Grid Testi

Amsler Grid Testi rutin bir göz muayenesinin karl olmasa da Yaa Bal Makula Dejenerasyonu (AMD) hastalnn erken belirtilerini evde kendinizin uygulayarak tespit etmenizi salayacak bir emadr. 40 ya üzeri herkesin bu testi uygulamasn tavsiye ederiz.

UYGULAMA EKL

  • Aada görülen emay iyi aydnlatlm bir odada, uygun okuma mesafesinde ve ortadaki nokta tam göz hizasna gelecek ekilde duvara asnz.
  • Normalde okumak için kullandnz gözlük yada kontaktlens varsa taknz.
  • Bir gözünüzü elinizle kapatn ve açk olan gözle tam ortadaki noktaya odaklann. emada yeralan büyük karenin her 4 köesini de görüp görmediinize dikkat edin. Her iki gözünüz için ayr ayr uygulamay tekrarlayn.
  • Eer her köeyi göremiyor yada çizgilerde dalgalanma, krlma, bulanklk görüyorsanz, sizde yaa bal makula dejenerasyonu hastal belirtileri var olabilir. En ksa zamanda Retina Hastalklar uzman bir göz hekimine bavurun.
Amsler Grid Testi


http://sentezgoz.com.tr/images/ana2_31.png Web Tasarm Algoritma