GZ HASTALIKLARI
 
Göz Tembelliği

Göz tembelliği bir gözün diğerine göre daha düşük kapasite ile görmesidir. Uygun yaşlarda tedavi edilmez ise az görme yaşam boyu devam eder. Nadiren yüksek numaralarda her iki gözde de görülebilir. Görme bebeklikten itibaren beynin öğrendiği bir yetenektir. Bebek yeni doğduğunda silüetleri ayırt ederken yaklaşık 6 aylık olduğunda bilinen anlamda renkli ve üç boyutlu görmeyi öğrenir. Eğer bir gözde diğerine göre daha yüksek bir kırma kusuru, kayma veya katarakt gibi görmesini engelleyecek bir bozukluk var ise o göz bulanık görmeyi öğrenir. Göz tembelliği bebeklik ve erken çocukluk döneminde tedavi edilmez ise bu durum kalıcı olur.

Göz tembelliği önlenebilir bir görme azlığıdır. Uygun gözlük ve tembel gözün çalıştırılması amacıyla sağlam göze yapılan kapama tedavinin aslını oluşturur. Çocuk 3 yaşından büyük ise ortoptik tedavi ile tembellik tedavisi sürdürülebilir ve her iki gözle görme yeteneği kazandırılmaya çalışılır.

Göz tembelliğinin tedavisi…

  • Pleoptik tedavi
  • Kapama tekniği
  • Kısa süreli kapama tedavisi
  • İlaçla tedavi
  • Cam tedavisi

Erken teşhis edilen göz tembelliğinin tedavisi oldukça basittir. Tedavide iyi gören göz belirli zamanlarda kapatılarak tembel gözün çalıştırılması en sık kullanılan yöntemdir. Göz tembelliğinin tedavisinde cerrahinin yeri yoktur.

 
Tm Gz Hastalklar
http://sentezgoz.com.tr/images/ana2_31.png Web Tasarm Algoritma